Sık Sorulan Sorular

1FIVA ID Card Nedir?
FIVA ID CARD, Federation Internationale de Vehicules Anciens (Uluslararası Antika Otomobil Federasyonu) tarafından, belirlenen kriterlere uygunluk gösteren ve dünya/ülke motor sporları kültürel mirasının bir parçası olmaya aday motorlu taşıtlara verilen özel kimlik belgesidir. www.fiva.org
2FIVA ID Card’ı Hangi Araçlar Alabilir?
30 yaş ve üzeri, bakımlı, çalışır durumda, gündelik kullanımın dışında korunan, orijinal özelliklerine uygun olarak restore edilmiş ve motor sporları kültürel mirasımızın bir parçası olabilecek tüm otomobiller FIVA ve temsilcisi olan ülke otoriteleri tarafından FIVA ID Card almaya uygun araçlar olarak kabul edilir.
3FIVA ID Card Başvurusu Nasıl Yapılır?
Formlar bölümünden FIVA ID Card başlığı altında yer alan 2 dosya indirilir. Dosyalardan bir tanesi başvuru formu, diğeri formu doldururken dikkat edilmesi gereken bilgileri içerir. FIVA ID Card formunu doldururken ruhsat ve aracın teknik bilgilerinin içeren dokümanın temin edilmesi gerekir.Eğer araç ile ilgili teknik spesifikasyonlar kitapçığı yoksa aracın marka, model ve benzeri detaylı bilgilerini girerek internette kapsamlı araştırma yapılması gerekebilir. FIVA ID Card uluslararası nitelikle kimlik kartı olduğu için başvuru formunda yer alan tüm soruların doğru, eksiksiz ve kapsamlı yanıtlanması gerekmektedir. Başvuru formuna, aracın dörtte üçünü gösterecek açı ile sol ön köşeden çekilmiş 3 adet fotoğrafının eklenmesi gerekmektedir. Başvuru formu fotoğraflar ve ID Card ödeme dekontu ile birlikte Klasik Otomobil Kulübü’ne ulaştırıldıktan sonra FIVA temsilcisi tarafından incelenir. Uygun görülmesi halinde, onay muayenesi randevu verilir. Belirlenen gün ve saatte araç KOK FIVA temsilcisi tarafından kontrol edilerek onay verilir. Onay verildikten sonra, FIVA ID Card hazırlanarak izleyen hafta içinde araç sahibine ulaştırılır. Başvurunun onaylanmaması halinde KOK FIVA temsilcisi onaylanmama gerekçelerini bildirerek eksiklerin belli bir süre içinde giderilmesini talep eder. Onaylanan FIVA ID Card 10 yıl süre ile geçerlidir. Araçta ruhsat değişikliği gerektiren restorasyon çalışmalarının yapılması halinde (örneğin renk değişimi, şanzıman türü değişimi vb.) FIVA ID Card’ın yenilenmesi gerekmektedir.
Whatsapp İletişim Whatsapp İletişim